Mavdi Rajkot, Gujarat
GST No. 24AATCM4050A1ZR
Call 0794928474386% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 750 ml |
| Material | ABS Plastic |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Kitchen |
| Brand | MRK |
| Model Name/Number | C-75 |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Automation Grade | Manual |
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Material | Plastic |
| Capacity | 500 ml |
| Warranty | 6 month |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Kitchen |
| Weight | 195 gm |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 650 ml |
| Type | Manual |
| Material | ABS Plastic |
| Shape | Round |
| Plastic Type | ABS Plastic |
| Usage/Application | Kitchen |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Push chopper
1. Push Chopper 2 in 1 use 800ML 2. Stylish Locking System 3. Unbrekable Transparent Container 4. Extra Sharp S.S Blead 5. Heavy ABS Plastic Material Blending Blade
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 96 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1000 ml |
| Brand | MRK |
| Model Name/Number | M-154 |
| Type | Manual |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Plastic Type | ABS Plastic |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 192 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 900ml |
| Material | Plastic |
| Type | Manual |
| Color | Transparent |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Kitchen |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1100 ml |
| Brand | MRK |
| Type | Manual |
| Material | ABS Plastic |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Pause chopper
? Vegetable Chopper: The chopping blades are made of heavy-duty stainless steel that won’t bend or rust, sharp, rustproof, and corrosion-resistant, cut potatoes, tomatoes, cucumbers, carrots easily. ? Big Capacity Vegetable Cutter: Built-in chop bowl lets you cut foods directly into the 900ml collection tray without the mess of a knife and cutting board. ? Convenient Food Slicer: Only press the food slicer for perfect processing. This multi-purpose chopper is portable and compact enough for all kitchens large or small. ? Easy to Clean Food Chopper: The chopper cup body and lid are separable. You can remove the blade and wash it with water directly after chopping the food. ? Vegetable Slicer Gift: What else can make a better gift for your loved ones than this gift of health. Perfect for moms, professional chefs, cooks, healthy-conscious individuals, food enthusiasts alike.
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 450 ml |
| Material | Plastic |
| Type | Manual |
| Usage/Application | Kitchen |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Pull-string |
| Capacity | 450 ml |
| Brand | MRK |
| Type | Manual |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Box |
| Features | Locking System |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Material | ABS Plastic |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 400 ml |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 100 gm |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Pull-string |
| Capacity | 450 ml |
| Brand | MRK |
| Type | Manual |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Material | ABS Plastic |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 100 gm |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Plastic |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 200 gm |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1000 ml |
| Brand | MRK |
| Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Kitchen |
| Packaging Type | Box |
| Material | ABS Plastic |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1000 ml |
| Material | ABS Plastic |
| Warranty | 6 month |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Kitchen |
| Weight | 200 gm |
| Number of Blades | 6 Blades |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 600 ml |
| Brand | MRK |
| Usage/Application | Kitchen |
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 100 gm |
600ml MRK Hand Chopper is multifunctional vegetable cutting tool. Simply a couple of pulls from coarse to medium, fine or very fine chopped vegetables, done precisely the way you wanted. It is user friendly and ease of cutting vegetable for cooking and salad purpose. No more hassle of cuts or pains, here is a revolution and all you have to do is load veggies and simply start pulling the handle for that perfect result each time you choose to use.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 650 ml |
| Material | Plastic |
| Usage | Vegetables |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 100 gm |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Material | Plastic |
| Capacity | 500 ml |
| Usage | Baby Food |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Weight | 100 gm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Body Material | Plastic |
Manual Vegetable Chopper is multifunctional vegetable cutting tool. Simply a couple of pulls from coarse to medium, fine or very fine chopped vegetables, done precisely the way you wanted. It is user friendly and ease of cutting vegetable for cooking and salad purpose. No more hassle of cuts or pains, here is a revolution and all you have to do is load veggies and simply start pulling the handle for that perfect result each time you choose to use.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 750 mL |
| Type | Chopping Board |
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Brand | M R K |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1000 mL |
| Number of Blades | 6 Blades |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | 18D x 18W x 13H Centimeters |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 192 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 750 mL |
| Number of Blades | 4 Blades |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | 12L x 12W x 25H Centimeters |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 650 ml |
| Material | ABS Plastic |
| Type | Manual |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | 950 ml |
| Material | Plastic |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Weight | 100 gm |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1100 ml |
| Brand | MRK |
| Type | Manual |
| Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Chopping Vegetable |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Operation Type | Push |
| Capacity | 1100 ml |
| Brand | MRK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Kitchen |
| Material | Plastic |
| Automation Grade | Manual |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blade Material | Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Dishwasher Safe | yes |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | no |
| Electric | non electric |
View Complete details